Aktywności, które wzmocnią kondycję
Ruch
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywności, które wzmocnią kondycję

Na co dzień aktywnie uprawiasz sport, ale zaczynasz powoli wpadać w rutynę i szukasz czegoś nowego? A może do tej pory zwracałeś uwagę głównie na zwiększanie siły, ale potrzebujesz w swoim życiu nowych wyzwań, które skupią się na poprawie kondycji? Sprawdź, co możesz zrobić w tym temacie.

Boks

Boks to sport walki kojarzony z używaniem wyłącznie pięści. Mimo że to one grają główną rolę w utrzymaniu gardy i nacieraniu na przeciwnika, nie są jedyną pracującą częścią organizmu. Nie musisz też od razu zakładać, że zaczynając trenowanie boksu, będziesz walczyć zawodowo. Sam trening jest doskonałym wyzwaniem kondycyjnym i to nawet dla tych, którzy ćwiczą regularnie w inny sposób.

Wbrew temu, co może się wydawać, boks to sport dla naprawdę wytrzymałych. Jeśli masz możliwość zacząć trening pod okiem profesjonalisty, na pewno sam to odczujesz – rozgrzewka przed ćwiczeniem podstawowych ruchów zazwyczaj jest niezwykle intensywna, a rundy, w czasie których będziesz wyprowadzać ciosy i utrzymywać gardę, postawią Twój organizm w stan pełnej gotowości.

Do takich ćwiczeń warto odpowiednio się przygotować. Zaczynając, raczej nie potrzebujesz kasku ochronnego, ale warto zaopatrzyć się w owijkę, czyli bokserskie taśmy zakładane pod rękawice i same rękawice bokserskie. Taśmy, zwane też bandażami, odpowiadają za stabilizację nadgarstka, dzięki czemu zmniejszają ryzyko kontuzji. Rękawice, które powinny być wykonane ze skóry i posiadać wyściółkę z włosia końskiego albo poliuretanu, amortyzują siłę ciosu.

Bardzo ważne są też buty bokserskie – najlepiej wykonane z miękkiej skóry, bez podwyższenia ani obcasa, bez metalowych części, na cienkiej, gumowej podeszwie, sznurowane i sięgające nad kostkę. Kiedy zaczniesz walczyć z przeciwnikami zamiast z workiem, będziesz musiał też pamiętać o zakupie ochraniacza zębów i warg, czyli szczęki.

Wspinaczka

Innym sportem, który może oderwać Cię od rutyny i wzmocnić Twoją kondycję, jest wspinaczka. To wyjątkowo wymagająca dyscyplina, która wymaga świetnej koordynacji i pracy nad całym ciałem. Dodatkowym wyzwaniem jest stałe obciążenie własną masą, dzięki któremu poziom ćwiczeń jest jeszcze wyższy.

W treningu wspinaczkowym nie zawsze chodzi o wysokość – nie musisz dosłownie wspinać się na górskie szczyty, żeby wzmacniać kondycję. Oczywiście, jeśli pasjonujesz się sportami ekstremalnymi, na pewno będzie to aktywność w Twoich klimatach, ale równie dobrze możesz wybrać się na ściankę wspinaczkową czy do parku linowego. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w liny wspinaczkowe i stworzenie placu do ćwiczeń we własnym ogrodzie.

Tego typu konstrukcja może stanowić też doskonałą rozrywkę dla dzieci. Wysokości nie są duże i chociaż dzięki nim ćwiczenia stają się wymagające, nie są aż tak niebezpieczne. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningami na linach, koniecznie zadbaj o odpowiednią amortyzację i magnezję, dzięki której Twoja skóra nie będzie śliska od potu i zapewni Ci większą stabilność.

Zdj. główne: Thao Le Hoang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać zaawansowany system aparatu w iPhone 14 Pro Max w praktyce?
Jak wykorzystać zaawansowany system aparatu w iPhone 14 Pro Max w praktyce?
Odkryj nowe możliwości fotografii mobilnej dzięki zaawansowanemu systemowi aparatu w najnowszym iPhone 14 Pro Max. Zdobądź wiedzę jak z łatwością manipulować ustawieniami i tworzyć niesamowite zdjęcia.
Poradnik użytkowania i pielęgnacji szklanych bong
Poradnik użytkowania i pielęgnacji szklanych bong
Zdobądź wszystkie kluczowe informacje na temat użytkowania i pielęgnacji szklanych bong. Dowiedz się, jak zapewnić sobie komfortowe i higieniczne doznania z używania tego unikalnego akcesorium do palenia.
Właściwości i zastosowanie suplementów diety zawierających kapsułki z koenzymem Q10
Właściwości i zastosowanie suplementów diety zawierających kapsułki z koenzymem Q10
Dowiedz się więcej o korzyściach i zastosowaniu suplementów diety bogatych w koenzym Q10. Czy wiesz, jakie znaczenie ma on dla zdrowia i dobrego samopoczucia?
Ostatnie wpisy