Aerial joga – co kryje się pod tym pojęciem?
Ruch
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aerial joga – co kryje się pod tym pojęciem?

Aerial joga, czyli asany, które wykonuje się w podwieszonej do sufitu chuście, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co warto wiedzieć o tej aktywności fizycznej?

Joga ma coraz więcej zwolenniczek (a także zwolenników) na całym świecie. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszy się aerial joga, która polega na wykonywaniu ćwiczeń w chuście, która jest przymocowana do sufitu. Takie ćwiczenia niosą ze sobą wiele korzyści, o których warto wiedzieć.

Aerial joga – co to?

Aerial joga nazywana jest także jogą w powietrzu, fly jogą i air jogą. Opracowała ją Michelle Dortignac, tancerka i akrobatka. Michelle otworzyła w 2006 r. ośrodek Unnata Aerial Yoga w USA i od tego czasu zaczęła praktykować stworzoną przez siebie dyscyplinę. Polegała na wykonywaniu różnych ćwiczeń w miękkich chustach – hamakach, które przymocowane były do sufitu. Aerial joga jest połączeniem jogi i akrobatyki, ale można się tu także dopatrzyć inspiracji tańcem i pilatesem.

Plusem tego, że ciało jest nad powierzchnią ziemi, jest to, że łatwiej jest rozluźnić swoje mięśnie. Mniej trudności sprawiają niektóre asany.

Jakie ćwiczenia w aerial jodze?

Co ciekawe, wiele ćwiczeń wykonywanych podczas aerial jogi pokrywa się z tymi, które wykonuje się podczas tradycyjnej jogi na ziemi. Plusem asan wykonanych w chuście jest to, że później większość z nich można z powodzeniem wykonywać na macie.

Aerial joga może mieć różne oblicza. Można skupić się na medytacji, wówczas wykorzystane będą spokojne asany wzmacniające, które z czasem będą się nieco zmieniać wraz z formą zaawansowania.

W chuście można wykonywać łatwo asany w pozycjach stojących na rękach oraz wygięcia do przodu. Nie może tu zabraknąć pozycji odwróconej typu Sirsana, czy przejść do siadu w rozkroku z pozycji odwróconej żaby.

Na koniec ćwiczeń można ułożyć się w hamaku jak w kokonie, co gwarantuje niesamowite odprężenie całego ciała i ducha.

Jakie są korzyści z aerial jogi?

W 2016 r. American Council on Exercise przeprowadził badanie dotyczące korzyści aerial jogi. Są one zbliżone do tych, które osiąga się dzięki ćwiczeniom aerobowym, jak rekreacyjna jazda na rowerze czy szybki marsz. Oprócz tego joga w chuście wzmacnia mięśnie, co sprzyja prawidłowej postawie ciała, relaksuje oraz wydłuża kręgosłup, wzmacnia mięśnie oraz je uelastycznia, poprawia równowagę, zwiększa zakres ruchu w stawach, ujędrnia skórę dzięki lepszemu krążeniu krwi, obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, pomaga w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów i obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Fly joga zmniejsza też poziom chronicznego stresu oraz drażliwości, wspomaga trawienie, a do tego poprawia samopoczucie.

Jak zacząć ćwiczyć?

Osoby, które chciałyby spróbować jogi w chuście, powinny zgłosić się do certyfikowanego studia, gdzie będą uczyć się poszczególnych ćwiczeń i ruchów. Instruktor wszystko dokładnie pokaże i wytłumaczy, dzięki czemu łatwo będzie stwierdzić, czy ta joga będzie dla nas odpowiednia.

Dobrze jest przed wybraniem się na aerial jogę wziąć udział w kilku zajęciach klasycznej jogi lub spróbować wykonać najłatwiejsze asany samodzielnie w domu, np. oglądając filmiki w internecie.

Zdj. główne: Conscious Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zakupić odnowiony laptop dla siebie?
Jak zakupić odnowiony laptop dla siebie?
Dowiedz się, jak znaleźć idealny odnowiony laptop, którego potrzebujesz. Poradnik zakupowy pomoże Ci zrozumieć kluczowe czynniki do rozważenia.
Jak olej konopny przeciwdziała wypadaniu włosów: naukowe spojrzenie na jego właściwości i zastosowanie
Jak olej konopny przeciwdziała wypadaniu włosów: naukowe spojrzenie na jego właściwości i zastosowanie
Odkryj, jak olej konopny może naturalnie przeciwdziałać wypadaniu włosów. Poznaj naukowe fakty dotyczące jego przeciwłupieżowych, wzmacniających i odżywczych właściwości oraz jak je efektywnie wykorzystać.
Szachy coraz bardziej popularne. Jakie wybrać?
Szachy coraz bardziej popularne. Jakie wybrać?
Rosnąca popularność szachów powoli dociera też do naszego kraju. Postaci takie jak norweski arcymistrz Magnus Carlsen potrafią inspirować adeptów tej trudnej gry, bardzo korzystnej dla naszego intelektu.
Ostatnie wpisy