Jakie technologiczne rozwiązania oferują drony?
Dla dużych dzieci
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie technologiczne rozwiązania oferują drony?

W świecie gadżetów i nowinek technologicznych popularnością nieustannie cieszą się drony. I chociaż ich sterowanie może stanowić świetną zabawę dla amatorów, równie często wykorzystywane są przez profesjonalnych fotografów, operatorów kamery czy nawet przez organy administracji publicznej (np. w celu uzyskania informacji na temat zanieczyszczenia powietrza). Jakie nowoczesne funkcje oferują drony, że mają tak szerokie zastosowanie? 

Powrót do domu

W teorii to właśnie funkcja Return to Home umożliwia powrót drona do użytkownika od razu po wciśnięciu jednego przycisku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że bardziej zaawansowane technologicznie modele, będą posiadać bardziej intuicyjną funkcję powrotu. Przede wszystkim drony nieposiadające GPS, zamiast kierować się do konkretnego punktu, będą po prostu zawracać, co potrafi być kłopotliwe, kiedy sprzęt uzna inny kierunek za prawidłowy (dlatego tak istotne jest korzystanie z funkcji Return to Home w trybie Headless). Profesjonalne drony nie dość, że nie będą miały problemu z powrotem w ustalone miejsce, to dodatkowo często wyposażone są także w funkcję omijania przeszkód na drodze. Zainwestowanie w bardziej zaawansowane modele to więcej niż kaprys czy umiłowanie do technologicznych nowinek, w wielu przypadkach jest to również mniejsze prawdopodobieństwo wypadków i bezawaryjne korzystanie ze sprzętu.

Fot. Pixabay

Podgląd obrazu na żywo

FPV, czyli First Person View, w języku polskim oznacza dosłownie widok z perspektywy pierwszej osoby i tego właśnie możemy oczekiwać od dronów z funkcją FPV. Użytkownik, zamiast obserwować model z ziemi, jest w stanie kontrolować lot z pomocą obrazu przesyłanego prosto z kamery zainstalowanej w dronie. Pozwala to na lot na o wiele dłuższe i wyższe odległości oraz o wiele bezpieczniejszy lot w przypadku małej widoczności z perspektywy osoby stojącej na ziemi, jak podczas lotu wśród gęstego lasu.

Gimbal

To właśnie gimbale sprawiają, że filmy pochodzące z pokładu bezzałogowca są stabilne. Ze względu na specyfikę lotu (dron nieustannie zmienia kierunek) kamera narażona jest na duże drgania. Jeśli zależy Ci na filmie z gładkimi ujęciami i najwyższą jakością obrazu, zdecyduj się na drona z gimbalem, który wyeliminuje wstrząsy i ułatwi obsługę sprzętu nawet początkującym użytkownikom.

Żyroskop

Ciężko wyobrazić sobie obsługę bezzałogowca bez żyroskopu. Wystarczyłby podmuch wiatru, a dron skończyłby  na ziemi albo na najbliższym drzewie. Żyroskop szybciej niż użytkownik reaguje na zaburzenia równowagi modelu, co gwarantuje płynny lot i znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo powietrznego wypadku.

Diody LED

Oświetlenie LED to proste rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik drona dostaje informację o statusie naładowania baterii oraz interesujący gadżet dla osób, które są zainteresowane sterowaniem modelu w nocy. Na rynku dostępne są bardzo silne lampy zwiększające widoczność nawet o kilkaset metrów. Co więcej, oświetlenie LED pozwala uzyskać wyjątkowe nocne zdjęcia z drona o niepowtarzalnym klimacie.

No Fly Zone

No Fly Zone, czyli strefa zakazu lotów, to funkcja uniemożliwiająca dronowi wlecenie w zabronioną strefę, taką jak lotniska, pasy startowe, bazy wojskowe. Znacznie podnosi to bezpieczeństwo lotu i zmniejsza prawdopodobieństwo wypadków lotniczych z udziałem innych maszyn latających.

Ready to Fly

Poza funkcją powrotu do domu drugą technologią, dla której niezbędne jest posiadanie drona z GPS, jest tryb Ready to fly. Pozwala on na lot bez konieczności kontroli ze strony użytkownika – po uprzednim skalibrowaniu z satelitami.

Fot. Jeshootscom/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać zawór pierwszeństwa do instalacji wodnej?
Jak prawidłowo dobrać zawór pierwszeństwa do instalacji wodnej?
Poznaj najważniejsze aspekty wyboru zaworu pierwszeństwa do systemu wodnego. Dowiedz się, które czynniki są krytyczne i jak prawidłowo dokonać wyboru, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo twojej instalacji.
Jak technologia wspomaga naturalne metody relaksacji i pielęgnacji ciała
Jak technologia wspomaga naturalne metody relaksacji i pielęgnacji ciała
Odkryj, jak technologia współgra z metodami naturalnej relaksacji i pielęgnacji ciała. Dowiedz się więcej o nowoczesnych technologiach, które umożliwiają efektywne połączenie nauki i wellness.
Odkrywanie tajemnic origami – relaksująca sztuka składania papieru
Odkrywanie tajemnic origami – relaksująca sztuka składania papieru
Zanurz się w świecie origami, japońskiej sztuki składania papieru. Odkryj, jak niesamowite wzory i formy papieru mogą być zarówno relaksującym hobby, jak i terapią dla umysłu.
Ostatnie wpisy