Dziewczyny górą! 4 dyscypliny sportu zdominowane przez kobiety
Hobby damskie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dziewczyny górą! 4 dyscypliny sportu zdominowane przez kobiety

Obecnie kobiety uprawiają niemal wszystkie dyscypliny sportowe, które jeszcze kilkaset lat temu były zarezerwowane jedynie dla mężczyzn. Można jednak wymienić kilka, w których kobiety się wyróżniają. 

Pływanie synchroniczne

Ta dyscyplina sportu to jedna z niewielu konkurencji olimpijskich tak silnie zdominowanych przez kobiety. Choć początkowo prawo startów w pływaniu synchronicznym mieli jedynie mężczyźni, to na przestrzeni lat sport ten stał się koronną dyscypliną kobiet. Co ciekawe, obecnie na igrzyskach olimpijskich w tej konkurencji startują jedynie kobiety.

Popularność tego sportu wśród kobiet na całym świecie rozpoczęła się w latach 20. XX wieku, gdy sport ten rozpowszechniły kanadyjskie zawodniczki piłki wodnej. Przewagę fizyczną w tym sporcie kobiety uzyskały dzięki świetnie rozbudowanym mięśniom, pełnej kontroli ciała, perfekcyjnej technice i precyzji wykonywania kolejnych elementów układu oraz synchronizacji nie tylko z muzyką, ale także ze sobą wzajemnie.

Gimnastyka artystyczna

Podobne umiejętności kobiet zostały wykorzystane w uprawianiu gimnastyki artystycznej. Choć w tej dyscyplinie nie brakuje reprezentantów płci męskiej, to jednak kobiety uprawiające ten wymagający sport zyskują większą popularność.

W 2003 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata w gimnastyce artystycznej mężczyzn, jednak sport ten wciąż należy do kobiet. Opiera się on przede wszystkim na perfekcyjnej koordynacji ruchowej, sile i sprawności mięśni całego ciała, umiejętności łączenia ruchów z muzyką, przebojowości w wykonywaniu układu oraz doskonałej technice gimnastycznej. Naturalna budowa kobiet nieco ułatwia im wykonywanie tego sportu, jednak drobniej zbudowani mężczyźni mogą radzić sobie na sali równie dobrze.

Softball

Kolejną dyscypliną sportową, na którą należy zwrócić uwagę w kontekście dominacji kobiet w sporcie, jest softball. Ta odmiana baseballu zdaje się być niemal stworzona pod zawodniczki. Softball od baseballu odróżnia jedynie kilka detali, które jednak mogą mieć znaczny wpływ na komfort gry pań. Boisko do uprawiania softballu jest nieco mniejsze od tradycyjnego, kij do uderzenia jest szerszy, a sama piłka lżejsza.

Sport ten zyskuje coraz większą popularność wśród mężczyzn, dlatego większość krajów utworzyła krajowe reprezentacje. Ciekawą drogę przeszedł także softball damski, który został skreślony z listy sportów olimpijskich w 2005 roku. W związku z tym został wykluczony z programu IO od imprezy organizowanej w Londynie. Liczne starania międzynarodowych organizacji doprowadziły jednak do przywrócenia tej dyscypliny, która na nowo została włączona do programu igrzysk podczas letniej imprezy w Tokio w 2021 roku.

Netball

Ostatnią dyscypliną niepodważalnie należącą do kobiet jest wciąż mało znany w Polsce netball. Sport ten wywodzi się z zasad koszykówki, jednak jest mniej kontaktowy i wymaga mniej poruszania się po boisku, a więcej precyzji w wykonywaniu podań. Każda z zawodniczek może wykonać tylko jeden krok z piłką w rękach. Netball jest szczególnie popularny w Australii oraz Nowej Zelandii, a międzynarodowe federacje zrzeszające zawodniczki z całego świata szacują, że netbolistek jest aktualnie około 20 milionów, czyli półtora raza więcej niż piłkarek nożnych.

Zdj. główne: Levi Guzman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawowe zasady łowienia ryb – poradnik dla początkujących
Podstawowe zasady łowienia ryb – poradnik dla początkujących
Łowienie ryb to popularna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, która wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy na temat podstawowych zasad łowienia ryb. W tym artykule omówimy najważniejsze zasady łowienia ryb, które warto poznać jako początkujący wędkarz.
Jak wybrać idealną torebkę skórzaną dla siebie?
Jak wybrać idealną torebkę skórzaną dla siebie?
Odkryj, jak dobrać idealną skórzaną torebkę, zwracając uwagę na jakość, rozmiar i styl. Poradnik praktyczny dla wszystkich miłośników mody.
Czy modelarstwo statków to twoje nowe hobby? Poznaj jego tajemnice
Czy modelarstwo statków to twoje nowe hobby? Poznaj jego tajemnice
Odkryj fascynujący świat modelarstwa statków. Dowiedz się, jak rozpocząć swoją przygodę, na co zwrócić uwagę przy wyborze modeli oraz jakie narzędzia będą Ci potrzebne do stworzenia własnego, unikalnego modelu statku.
Ostatnie wpisy