Jakie technologiczne rozwiązania oferują drony?

W świecie gadżetów i nowinek technologicznych popularnością nieustannie cieszą się drony. I chociaż ich sterowanie może stanowić świetną zabawę dla amatorów, równie często wykorzystywane są przez profesjonalnych fotografów, operatorów kamery czy nawet przez organy administracji publicznej (np. w celu uzyskania informacji na temat zanieczyszczenia powietrza). Jakie nowoczesne funkcje oferują drony, że mają tak szerokie zastosowanie? 

Powrót do domu

W teorii to właśnie funkcja Return to Home umożliwia powrót drona do użytkownika od razu po wciśnięciu jednego przycisku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że bardziej zaawansowane technologicznie modele, będą posiadać bardziej intuicyjną funkcję powrotu. Przede wszystkim drony nieposiadające GPS, zamiast kierować się do konkretnego punktu, będą po prostu zawracać, co potrafi być kłopotliwe, kiedy sprzęt uzna inny kierunek za prawidłowy (dlatego tak istotne jest korzystanie z funkcji Return to Home w trybie Headless). Profesjonalne drony nie dość, że nie będą miały problemu z powrotem w ustalone miejsce, to dodatkowo często wyposażone są także w funkcję omijania przeszkód na drodze. Zainwestowanie w bardziej zaawansowane modele to więcej niż kaprys czy umiłowanie do technologicznych nowinek, w wielu przypadkach jest to również mniejsze prawdopodobieństwo wypadków i bezawaryjne korzystanie ze sprzętu.

Fot. Pixabay

Podgląd obrazu na żywo

FPV, czyli First Person View, w języku polskim oznacza dosłownie widok z perspektywy pierwszej osoby i tego właśnie możemy oczekiwać od dronów z funkcją FPV. Użytkownik, zamiast obserwować model z ziemi, jest w stanie kontrolować lot z pomocą obrazu przesyłanego prosto z kamery zainstalowanej w dronie. Pozwala to na lot na o wiele dłuższe i wyższe odległości oraz o wiele bezpieczniejszy lot w przypadku małej widoczności z perspektywy osoby stojącej na ziemi, jak podczas lotu wśród gęstego lasu.

Gimbal

To właśnie gimbale sprawiają, że filmy pochodzące z pokładu bezzałogowca są stabilne. Ze względu na specyfikę lotu (dron nieustannie zmienia kierunek) kamera narażona jest na duże drgania. Jeśli zależy Ci na filmie z gładkimi ujęciami i najwyższą jakością obrazu, zdecyduj się na drona z gimbalem, który wyeliminuje wstrząsy i ułatwi obsługę sprzętu nawet początkującym użytkownikom.

Żyroskop

Ciężko wyobrazić sobie obsługę bezzałogowca bez żyroskopu. Wystarczyłby podmuch wiatru, a dron skończyłby  na ziemi albo na najbliższym drzewie. Żyroskop szybciej niż użytkownik reaguje na zaburzenia równowagi modelu, co gwarantuje płynny lot i znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo powietrznego wypadku.

Diody LED

Oświetlenie LED to proste rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik drona dostaje informację o statusie naładowania baterii oraz interesujący gadżet dla osób, które są zainteresowane sterowaniem modelu w nocy. Na rynku dostępne są bardzo silne lampy zwiększające widoczność nawet o kilkaset metrów. Co więcej, oświetlenie LED pozwala uzyskać wyjątkowe nocne zdjęcia z drona o niepowtarzalnym klimacie.

No Fly Zone

No Fly Zone, czyli strefa zakazu lotów, to funkcja uniemożliwiająca dronowi wlecenie w zabronioną strefę, taką jak lotniska, pasy startowe, bazy wojskowe. Znacznie podnosi to bezpieczeństwo lotu i zmniejsza prawdopodobieństwo wypadków lotniczych z udziałem innych maszyn latających.

Ready to Fly

Poza funkcją powrotu do domu drugą technologią, dla której niezbędne jest posiadanie drona z GPS, jest tryb Ready to fly. Pozwala on na lot bez konieczności kontroli ze strony użytkownika – po uprzednim skalibrowaniu z satelitami.

Fot. Jeshootscom/Pexels

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.